Einar Utzon-Frank (f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955)
Buste. Sign. UF. Udført og stemplet hos L. Rasmussen. Grønpatineret bronze H. 57. Medfølgende sokkel af kompositsten H. 92. (2)
Almindelig patina, herunder nogle overflade ridser og mærker. Sokkel med patina, herunder overflade smuds og nogle afslag.
Moderne kunst og design, 17. september 2024