2438/​808

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Sæt på fire armstole af birk. Sæde og ryg udspændt med flettede kanvasgjorde, armlæn beviklet med flet. Model 45. Formgivet 1946–47. Udført hos Artek. (4)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?