En usædvanlig fin jernbeslået Slesisk flintlåspistol omkring 1670 med hele skæftet indlagt med sølvtråd samt blomster og fugle i perlemor. Kolbekappe med korte sporer, kolbe med gennembrudt sølvplade på forgyldt baggrund dekoreret med vindrikkende Dionysos, på begge kolbesider sølvplade ligeledes på forgyldt baggrund dekoreret med hund og endelig bag svansskruebladet grotesk maske på samme baggrund, usigneret lås med spids afslutning bagerst, sideblik i i gennembrudt sølvplade på forgyldt baggrund dekoreret med bladværk samt engle holdende et skjold hvori kronet fugl, ca. 30 cm. lang pibe bagtil ottekantet fortil rund i kaliber ca. 13 mm. der fastholdes af skrue nedefra. Forskæftet har samme dekoration af hunde som kolben og den sølvtippede træladestok fastholdes af to rørkner. (1)