1927/​500

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Pelikanen”. Et par lænestole med ben af valnød, sider, sæde, ryg samt løse hynder med støvet lilla uld fra Kvadrat. Designet 1940. Udført hos Onecollection. (2)

Pelikanen er et vidunderligt stykke design, der afkræver betragteren en holdning. Den organiske form er et godt eksempel på Finn Juhls stærke inspiration af den moderne frie kunst. Pelikanen fik sin genfødsel i det nye årtusinde. Den blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet i 1940.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 128–129.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben.

Moderne kunst og design, 2. juli 2019

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag