2439/​588

Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)

Fritstående tre-pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt skind. Model CS 800. Udført hos Chr. Sørensen. L. 178.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med mindre overfladiske krakeleringer og pletter.

Moderne kunst og design, 24. september 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag