Susette Holten Skovgaard (f. København 1863, d. sst. 1937)
“Gul Blomst og Frugter”. Sign. monogram 1930. Olie på lærred. 48×30.
Udstillet: Den Frie 1931 nr. 106.
Lærredet er forøget langs kant. Minimale krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger og retoucheringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. august 2022
15 bud