905/140
Ubekendt maler, 17.-18. årh.
Den angrende Maria Magdalene. Usigneret. Olie på lærred. 114×163 cm.
Lærredet er dubleret. Flere større reparationer samt bule ved nedre kant. Retoucheringer samt mindre afskalninger. Talrige krakeleringer.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag