Et par usignerede fuldskæftede pistoler omkring 1730 med forgyldte messingbeslag, kannelerede store kolbekapper, kronede blanke tomskildte, usignerede flade låse, sideblik i drageslyng med putti, aftrækkerbøjler med vaseafslutning, ca. 36 cm. lange piber bagtil ottekantede fortil runde i kaliber ca. 16 mm. Den ene pibe er mærket I.I.B. i skjold på kammerets ene side (Der Neue Stöckel bind 1 side 177 nummer 3381). Skæfterne er skåret om metaldelene og de jerntippede træladestokke fastholdes af to kannelerede rørkner. (2)
Alt jern afrenset og lettere plettet. Skæfterne proffesionelt restaurerede. Den ene ladestok sidder fast.