Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Fra Lirifloden ved Sora. Sign. Viggo Pedersen Sora 1884. Olie på lærred. 47×55.
Antagelig udstillet: Charlottenborg. Udstillet på udstillingen “I Italiens lys” på Skovgaard Museum 2016–17. Afbildet i udstillingskataloget af samme navn fig. 186, side 177.
Krakeleringer. Retoucheringer samt enkelte minimale afskalninger langs kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
30 bud