Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
Kanalparti fra København. Sign. Tom P. Olie på lærred monteret på malepap. 28×37,5.
Mindre retoucheringer og nålehuller ved kant. Enkelte minimale afskalninger.