914/​935

Axel Wilhelm Nordgren (f. Stockholm 1828, d. Düsseldorf 1888)

Svensk kystlandskab med en gammel sømand, der står på stranden og kigger ud over havet. Sign. A. Nordgren Drf. [Düsseldorf] 1859. Olie på lærred. 80×111.

Axel Nordgren var en svensk maler, der i 1851 tog til Düsseldorf for at fortsætte sin uddannelse. Her blev han blandt andet undervist af malerne Hans Gude (1825–1903) og Andreas Achenbach (1815–1910). Nordgren slog sig permanent ned i Düsseldorf og blev regnet for at være Sveriges ledende udøver af Düsseldorfer-skolens stil.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK