1337/1184
Ametyst- og jadebroche af 18 kt. guld i form af blomsterbuket prydet med udskåret ametyster, jade og enkeltslebne diamanter. L. 6 cm. Vægt 17,5 gr. Ca. 1930.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Fremstår med afslag på ametyster.
Smykker, 11. september 2013
Vurdering
Hammerslag
33 bud