Foto endnu ikke klar
879/​280

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

Købt af Bornholms Kunstmuseum i maj 2018.

“Frugtsælgersker fra Amalfi. En staaende og en siddende Pige med røde Tomater i Kurve ved Amalfikysten”. Sign. monogram 1879. Olie på lærred. 65×54.

H. Christian Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 236. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 472.

Muligvis det på Charlottenborg i 1879 som nr. 426 udstillede maleri med titlen “Frugtsælgersker fra Amalfi”.

Der eksisterer to næsten identiske malerier af motivet, det andet ejes af Statens Museum for Kunst (inv.nr. KMS 1787).

Afbildet: F. Henriksen, “En Dansk Kunstnerkreds” s. 221.

Proveniens: Grosserer Axel Prior, dennes enke Hanne Prior f. Renton. Direktør A. Schmidt. Bruun Rasmussen auktion 390, 1979, nr. 228, afb. s. 51. Bruun Rasmussen auktion 395, 1979, lot nr. 213, afb. s. 61. Direktør Einar Polander kunstsamling, dennes auktion Bruun Rasmussen 770, 2007 nr. 93, afb. s. 73.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2018

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK