2116/502
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
“The Conversation chair”. Et par lænestole med stel af forkromet stål, betrukket med sort patineret skind. Formgivet i 1972. Model 710–10. Udført hos Walter Knoll. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skindstykker på armlæn er løse p.g.a. seks uoriginale maskinskruer
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag