Antikt Yomut hovedtæppe, Turkmenien, Central Asien. Design med diagonale rækker med Kepse güls. Endeskørter med forskellige designs. Samlerstykke. 19. årh. 272×159.
Proveniens: Erhvervet fra udstilling(1994–1996) over Turkmenske tæpper hos tæppehandler Hans Elmby, København.
Litteratur(Lign Eks.): Brian W. MacDonald 1997. Tribal rugs. S. 46. Werner Loges 1978, Turkmenische Teppiche, S. 68, Pl. 34. Siawosch Azadi 1975. Turkoman Carpets, Pl. 14.
Kommissionsbud