922/36
Antikt Baotou-Suiyuan tæppe, Kina. Dekorativt gentagelsesmønster med blomster, grene og talrige fuglemotiver. 20. årh.s begyndelse. 281×341
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Litteratur: Lign Eks. Lennart Larsson Jr., London 1988. Carpets from China, Xinjiang and Tibet. Pl. 124, S. 101.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Konditionsrapport ved forespørgsel.
Eftersyn
Auktion
Kategori
Budfrist
Sælges
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud