Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 54”. Cirkulært bord med plade af lyst flintrullet marmor, kubeformet stel af matforkromet stål. Formgivet 1963. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 65. Diam. 140.
Erhvervet af nuværende ejer ca. 1970.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179. Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Minimale hak på top/kant.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024