Ulrica Hydman-Vallien (f. Stockholm 1938)
Stor skål af keramik med indridsninger og prikker i relief. Øverste kant modelleret i form af slange. Dekoreret med sort, grå, grøn og mørkeblå glasur. Øverste del gennembrudt med firesidede åbninger. Sign. Ulrica HW. Unik. H. 18. Diam. max. 32.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020