Andrea Locatelli, tilskrevet (f. Rom 1695, d. sst. 1741)
Krigere i bjergegn. Usigneret. Betegnet på bagsiden Locatelli. Olie på lærred. 42×91.
Proveniens: Møllerup Gods. Fhv. Udenrigsminister Gustav Rasmussens samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 364, 1951 nr. 16. Afbildet s. 15.
Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Krakeleringer samt mindre afskalninger. Enkelte overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023
23 bud