917/​543

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Kunstnerens hustru Dagny Fischer (1867–1920) forsegler et brev i hjemmet på Filippavej. Sign. “Fra Poul Fischer April 91” og med dedikationen “Viggo Langer”. Olie på lærred monteret på lærred. 39×49.

Paul Fischer boede på flere forskellige adresser i København gennem sit liv - hvoraf Filippavej 8 i Frederiksberg var én af dem. ”Hans første bolig på Filippavej 8 var efter tidens smag hyggelig og borgerlig men ikke særlig herskabelig med en dagligstue i klunkestil med nøddetræsmøbler […]” (Steffen Lindvald, ”Paul Fischer – københavnernes maler”, 1984 s. 61–62). Beskrivelsen passer helt på interiøret på nærværende maleri.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 821, 2011 nr. 18, afb. s. 28. Fontaine's Auction Gallery auktion 13. juni 2020 nr. 311.

Fischers fornavn var oprindelig Poul, men inspireret af sine rejser til Frankrig, hvor han var første gang i 1891, ændrede han det til det mere franskklingende Paul.

Dedikationen er til landskabsmaleren Viggo Langer (1860–1942).

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK