914/​966

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Interiør med læsende kvinde. Sign. B. W. 14 September 88 Marienlyst. Betegnet Bly på papir. Lysmål 32×23.

Bertha Wegmanns svoger restaurationsejer Heinrich Seekamp erhvervede Marianelyst/Marienlyst på et tidspunkt i 1880’erne. Bertha Wegmann opholdt sig ofte hos søsteren Anna (1846–1925) og svogeren Heinrich.

Den Hirschsprungske Samling ejer en lignende tegning af “En Ung pige der hækler ved vinduet,” dateret 16. september 1888. Denne afb. i Gertrud Oelsner & Lene Bøgh Rønberg, “Bertha Wegmann”, 2022, s. 205. De to tegninger må være udført under et besøg hos søsteren.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK