1509/216
Dansk rokoko chatol af egetræ, skrå skriveklap, bag hvilken skuffer og rum, herunder fire svungne, ligeknækkede skuffer, med beslag af bronze. 18. årh.s sidste halvdel. H. 117. B. 115. D. 60.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. En side samt skriveflade med revner.
Ældre malerier og møbler, 23. februar 2015
Vurdering
Hammerslag