922/​230

Jón Stefánsson (f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962)

Opstilling på et bord med blomster, kande og frugter, ca. 1919. Sign. på bagsiden Jón Stefánsson. Olie på lærred. 135×100.

En mindre version af samme motiv findes i samlingen på Listasafn Íslands - Islands Nationalgalleri (inv. nr. LÍ-167), og er det første værk museet erhvervede af kunstneren.

Udstillet (muligvis): Kunstnernes Efterårsudstilling, Den Frie Udstillings Bygning, København 1919, hvor kunstneren debuterede offentligt. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 285, København, oktober 1972, kat. nr. 26,. Proveniens: Privatsamling, Island.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?