922/​229

Johannes S. Kjarval (f. Efri-Ey 1885, d. Reuykjavik 1972)

Mt. Esjan, Island. Usign. med kunstnerens tekst i nederste højre hjørne. Tuschlavering på papir. Lysmål 86×113.

Med sine ansigtslignende formationer fremstår fjeldet Mt. Esjan, der på klare dage kan ses fra Reykjavik, som en naturlig opstået ækvivalent til amerikanske Mount Rushmore. Med sin veludviklede fantasi og forestillingsevne var Kjarval en sand mester i at indfange bjergets og naturens besjælede former og indkoporere dem i sine værker. Følgende påtegning / dedikation indgår i kompositionen: “Kære højagtede ærværdige Jon Sveinbjørnsson , København. Når undertegnede så billede af fødselaren i dagens avis her i Reykjavik, inspireres jeg til at gøre en tegning af klippeformationen i Esjan. Kærlig hilsen, lev vel og i lykke. Deres Johannes Kjarval.” Igennem årerne lavede Kjarval flere fortolkninger over det ”fotogene” bjerg: Tusch og blyantstegninger, der ifølge grafikeren Gylfi Gíslasson ikke skal ses som forlæg til oliemalerier, men som værker i deres egen ret: “Kjarval also drew landscapes as independant works of art. In Mt. Esja in the Spring Thaw (p. 432,), he drew up an image with broad pitch-black strokes of India ink showing screes on sheer mountain slopes, with paper-white snowdrifts between the brushstrokes and in the gullies and hollows, and a belt of rock ledges at the tiop. The dingy sky above is done in shades of grey smudged from pools of ink that have dried out to enhance the overall effect. Such a drawing is an independent work of art, not a preparation for a painting.” Kjarval, 1885–1972", s. 528, andre fortolkninger af Mt. Esja gengivet s. 524. Jon Sveinbjørnsson var rigsrådssekretær og kammerjunker fra 1918–1944 . Håndterede i øvrigt en stor del det meget vanskelige administrationsarbejde ved løsrivelsen fra Danmark i 1944. Proveniens: Islandsk privatsamling.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?