2347/​911

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

“Icon Lounge”. Tre lænestole betrukket med rødligt uld. Søjlestel af stål forsynet med returdrej. Model 2659. Formgivet 2002. Udført og mærket hos Fredericia Furniture. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk.

Moderne kunst og design, 21. november 2023

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK