922/​40

Et sæt på ti engelske tallerkener af sølv, dekagon svungen form, lavt spejl, fliget og profileret opadvendt fane smedet med gadroneret kant, graveret med våbenskjold og valgsprog “Cor Nobylle Cor Immobylle” for familien Hussey i Devonshire. Én stemplet “Lion head erased” for Britannia standard (lødighed 958), én med ét utydeligt stempel, én med to utydeligte stempler, syv ustemplede. Alle graveret på bagsiden med nummering. 19. årh.s anden halvdel. Vægt 4.989 g. Diam. 24,5 cm. (10)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?