1847/​1624

Julius Bertram Larsen (f. 1854, d. 1935)

Dansk tårnur, stand af mørkpoleret træ. Mærket 'Bertram Larsen Taarnuhrfabrik, Kjøbenhavn' nr. 500, 1895. H. 170. B. 52. D. 30.

Proveniens: Togstationen i Ringsted.

Julius Bertram-Larsen var fabrikant af tårnure. Han stod i lære hos faderen, hvis forretning i Køge han overtog og flyttede til København i 1880. Med støtte fra bl.a. brygger J.C. Jacobsen foretog Bertram-Larsen studier i udlandet og erhvervede sig et enestående kendskab til gammel urteknologi. Han fik tildelt betydningsfulde arbejder, fx klokkespillet til Frederiksborg Slotskirke, tårnurene på Aarhus Domkirke, Skt. Knuds Kirke i Odense og Domkirken i København foruden adskillige restaureringsopgaver fra herresæder og slotte.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Et Lod, Optræksnøgle og Pendul medfølger.

Varia, 22. november 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK