Julius Bertram Larsen (f. 1854, d. 1935)
Dansk tårnur, stand af mørkpoleret træ. Mærket 'Bertram Larsen Taarnuhrfabrik, Kjøbenhavn' nr. 500, 1895. H. 170. B. 52. D. 30.
Proveniens: Togstationen i Ringsted.
Julius Bertram-Larsen var fabrikant af tårnure. Han stod i lære hos faderen, hvis forretning i Køge han overtog og flyttede til København i 1880. Med støtte fra bl.a. brygger J.C. Jacobsen foretog Bertram-Larsen studier i udlandet og erhvervede sig et enestående kendskab til gammel urteknologi. Han fik tildelt betydningsfulde arbejder, fx klokkespillet til Frederiksborg Slotskirke, tårnurene på Aarhus Domkirke, Skt. Knuds Kirke i Odense og Domkirken i København foruden adskillige restaureringsopgaver fra herresæder og slotte.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Et Lod, Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Varia, 22. november 2018