Christian Ipsen, f. 1745- d. 1804
Bornholmsk standur i kasse af originalt bemalet træ med religiøst sceneri, guld bemalet skive af messing, timekrans af tin med romertal, plakette sign. Chr. Ipsen No. 70. Rønne, 18. årh.s slutning. H. 219. B. 47. D. 25.
Mester Christian Ipsen fik borgerskab i Rønne 1771 og var udlært af Otto Arboe.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og To lodder medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020