Foto endnu ikke klar
879/​1238

Anna Thommesen (f. 1908, d. 2004)

Unikt håndvævet tæppe med geometrisk mønster i gul, grøn, blå og hvid uld. L. 187. B. 148.

Proveniense: Erhvervet af nuværende ejers familie direkte fra Anna Thommesen. Herefter ved arv i familien.

Anna Thommesen er en autodidakt dansk maler og væver. Allerede fra 1940erne blev det primært gennem vævningen hun udfoldede sig kreativt. Hun er kendt for sine retlinjede, geometriske mønstre. Som med dette, er hendes tæpper som regel symmetriske, både lodret og vandret. Hendes blide og naturlige farveholdning skyldes hendes tilgang til farverne. Hun er inspireret af farverne i den danske natur og lærte tidligt sig selv at afkoge planter for efterfølgende at indfarve sine garn med disse naturfarver. Arbejdsprocessen startede altid med en akvarel inspireret af farverne fra naturen. Farverne var således altid udgangspunktet i værkerne. Mønstrene udviklede hun ud fra den pågældende farveholdning. Dette bevirker at hendes tæpper udtrykker en harmonisk helhed i samspillet mellem farve, form og mønster.

I 1950erne udviklede hun sin stil til mere komplicerede mønstre, som krævede den større tekniske kunnen hun havde opnået. Hun vendte dog tilbage til de mere simple mønstre som er blevet kendetegnende for hendes værker.

Anna Thommesens fladvævede, håndvævede tæpper er i den absolutte højeste kvalitet og et af de bedste eksempler på sublim dansk tekstilkunst. De findes bl.a. i samlingen på Designmuseum Danmark, udstillingen på Amalienborgmuseet i Christian VIII's palæ samt Statens Museum for Kunst.

I 1957 udstillede Anna Thommesen på Kunstindustrimuseet i samarbejde med Finn Juhl. Fra 1940 frem til sin død i 2004 var Anna Thommesen gift med billedhuggeren Erik Thommesen. Ofte ses Finn Juhls møbler, Anna Thommesens tæpper samt Erik Thommesens skulpturer sammen. Bl.a i Finn Juhls hus ved Ordrupgård.

Design, 4. juni 2018

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK