921/​288

Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv, hjerteformet korpus, prydet med filigran, hængslet låg med to engle holdende en kronet medallion, heri ejerinitialer i guldtryk på papir CPS EGV, bagsiden med blomst i filigran, svampehus prydet med to medailloner på hhv. for- og bagside med bogstaver C E i filigran, fodstykke punslet med akantusblade, hvori balsamgemme og herpå stående to stejlende løver, bund nålepunslet med datering 1876. Mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847–1880. Vægt 110 g. H. 12 cm.

De førstnævnte initialer står for Crilles Petersen (1853–1907) og hustru, Ehm Gert Villumsen (1850–1922), også kaldet Buur, Møllegade 11 i Store Magleby på Amager. De blev gift den 20. november 1876 i Store Magleby Kirke, og hovedvandsægget var en gave til deres bryllup.

Litteratur: Tine Froberg Mortensen, “Hovedvandsæg fra Amager”, Amagermuseet 2001. Martin Hans Borg, “Fra Amagers private skatkammer”, Museum Amager 2022, s. 96.

Proveniens: Familien på en gammel gård på Amager.

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK