2412/623
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290A” og “GE 290S”. Højrygget lænestol og skammel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grønligt uld. Formgivet 1962. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Pæn stand. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Uld med mindre pletter.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud