2425/​7520

Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)

Portræt af Jørgen Christian Schiødte (1815–1884). Sign. A. L. 1845–46. Bly på papir. Bladstørrelse 21,5×17. Uindrammet.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom.

Under sin tid på Det Kongelige Danske Kunstakademi i København beskæftigede Anders Lunde sig primært med portrætmaleriet, men valgte efter endt tid på Akademiet at kaste sig over landskabsmaleriet. Til trods for ikke, at han ikke fik tildelt et rejsestipendium fra Akademiet, rejste Lunde alligevel til Rom i 1842 for at studere det italienske landskab. Under sit ophold sendte han dog arbejder hjem til Danmark, og som blev taget vel imod, at han i 1844–45 blev tildelt to års rejsestipendium, og derfor vendte han først tilbage til Danmark i 1847.

I både sine portrætter og landskaber var Anders Lunde kendt for sine omhyggelige og detaljeorienterede gengivelser, og i nærværende portræt af den danske naturforsker og etnolog Jørgen Christian Schiødte ses også en opmærksomhed på detaljen og en næsten sanselig gengivelse af bl.a. reflekserne i det fine, glatte hår, som står i kontrast til skægget, der er mere groft og kruset.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Minimale misfarvninger i hjørner. Rester af tape på bagsiden.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag