12205/​15

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Abe af patineret teak og limbatræ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. Udført hos Kay Bojesen. Denmark. 1970erne. H. 20.

Erhvervet i 1976, hos Kay Bojesens butik , Bredgade 47.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Den ene hånd med afslag.

Kunst, antikviteter & design, 3. februar 2022

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK