2416/​13

Hollandsk barokskab af nøddetræ, ibenholt og mørkt træ, profileret top, profilerede døre flankeret af snoede søjler, underdel med to skuffer, kugleben. 18. årh.s første halvdel. H. 208. B. 205. D. 80.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK