2425/​896

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Konisk vase af stentøj med indridsede vertikale riller. Dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. monogram, 116. H. 12. Diam. 9,4.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med ca. 3 afslag på riller, samt en lille hårrevne. Fodrand med afslag på selve basen, antagelig hidrørende fra frigørelsen fra underlaget under fremstillingsprocessen, samt et lille glasurafslag og en revne.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK