2425/896
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Konisk vase af stentøj med indridsede vertikale riller. Dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. monogram, 116. H. 12. Diam. 9,4.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med ca. 3 afslag på riller, samt en lille hårrevne. Fodrand med afslag på selve basen, antagelig hidrørende fra frigørelsen fra underlaget under fremstillingsprocessen, samt et lille glasurafslag og en revne.
Vurdering
Hammerslag