2005/​517

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Kupé”. Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni, sæde, sider, ryg samt midterhynde med rødbrunt skind. Model 2192. Designet 1971. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1985. L. 154.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK