2005/517
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupé”. Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni, sæde, sider, ryg samt midterhynde med rødbrunt skind. Model 2192. Designet 1971. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1985. L. 154.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag