922/12
Et par George III bestikvaser og kabinetter i Sheraton stil, mahogni indlagt med lister af satinwood, hver vase med interiør til talrige knive, det ene kabinetskab beklædt indvendig med bly, det anden kabinetskab med to skuffer med indretning til vinflasker. 18. årh.s slutning. H. 166. B. 46. D. 46. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Erichsens spisestue. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud