2426/​501

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 9”. Sæt på fire stole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med originalt patineret skind. Formgivet 1960. Udført og mærket hos E. Kold Christensen, stemplet. (4)

Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt polstring og skind. Skal ompolstres. Rust on frame. Skruer mangler.

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

804280 38.000 DKK
106569 36.000 DKK
1136317 34.000 DKK
846158 (Autobud) 32.000 DKK
1136317 32.000 DKK
846158 30.000 DKK