2414/901
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med rødt velour. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bagben med afslag.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag