2341/​7054

Carl Neumann (f. København 1833, d. sst. 1891)

Parti fra Grenen på Skagen. Sign. C. Neumann 1863 (under rammen). Olie på lærred. 62×95.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1750, 2017 nr. 43.

Retoucheringer/større reparationer. Lærred bør strammes op. Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Behov for rensning.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 9. oktober 2023

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK