Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)
Portræt af grosserer Andreas Reiersen (1778–1852). Usigneret. Olie på lærred. 32×25.
Ordrupgaard ejer et større næsten identisk maleri af grosserer Reiersen med målene 52,5×25,5.
I forbindelse med registrering af Ordrupgaards Samling omtaler museumsdirektør Leo Swane nærværende maleri som en gentagelse af Købke, den solgtes på jernstøber Brandts auktion (se nedenfor).
Proveniens: Jernstøber Brandts samling, Winkel & Magnussen auktion 77, 1933, nr. 81, afb. s. 20. Herefter i efterkommere efter den portrætteredes familie.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier, 24. november 2015