861/​57

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Portræt af grosserer Andreas Reiersen (1778–1852). Usigneret. Olie på lærred. 32×25.

Ordrupgaard ejer et større næsten identisk maleri af grosserer Reiersen med målene 52,5×25,5.

I forbindelse med registrering af Ordrupgaards Samling omtaler museumsdirektør Leo Swane nærværende maleri som en gentagelse af Købke, den solgtes på jernstøber Brandts auktion (se nedenfor).

Proveniens: Jernstøber Brandts samling, Winkel & Magnussen auktion 77, 1933, nr. 81, afb. s. 20. Herefter i efterkommere efter den portrætteredes familie.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK