Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Skænk af riopalisander, front med fire skuffer og fire låger med messinghængsler, bag hvilke hylder og bakker. Model FA 66. Udført og stemplet hos Faarup Møbelfabrik i 1960'erne. H. 77. B. 230. D. 50.
Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre finérskader i bunden af venstre ende.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
17 bud