Edvard Petersen (f. København 1841, d. sst. 1911)
“Fælleden. Søndag eftermiddag”. En familie gør klar til picnic. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 85×125. Kleis ramme med mærkat.
Udstillet: Charlottenborg 1887 nr. 309.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og bøger, 26. februar 2019