924/​49

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

En livlig vinterdag ved Vesterbro Passage i København med Rådhuspladsen i baggrunden. Sign. Paul Fischer 1913. Olie på lærred. 85×94.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 895, 2004 nr. 61, afb. s. 85.

Paul Fischer har mange gange malet København i regn eller sne, og han udtalte engang i et interview: “Jeg holder mest af København når sneen gør konturerne bløde eller lygteskæret spejler sig i den regnvåde asfalt.” (Jane Sandberg, “Paul Fischer - Ingen kan tjene alle til takke”, 2005, s. 28). Paul Fischer har netop i nærværende maleri gengivet et bredt udsnit af de københavnske indbyggere nær Rådhuspladsen en vinterdag: Elegante københavnerinder på bytur, en bydreng på vej med varer, en tjenestepige på indkøb, en arbejdsmand med skovl samt betjenten, der betragter de mange sporvogne.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?