Fransk konsolur af delvis forgyldt og patineret bronze, ved urhus putto siddende på kanneleret søjle med blomsterguirlande og akantus, sokkel af gråmeleret marmor, prydet med perlestaf og sammenslynget bånd og bladranke, hvidemaljeret urskive med arabertal og blomsterguirlander. Sign. Dernière F.t de bronzes à Paris. Urværk stemplet Japy Frères. 19. årh.s sidste halvdel. H. 65.
Løs del af blomsterdekoration medfølger. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Mindre kanthak på marmorsokkel. Urskive med med emaljeafslag. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.