Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Sommerdag paa Havet”. Tre fiskere i en båd, forrest fisker og redningsmand Ole Svendsen (1830–1906). Sign. Michael Ancher 94. Olie på lærred. 92×135.
På bagsiden udstillingsetiket fra Grosse Kunstausstellung Berlin.
Udstillet: Charlottenborg 1895 nr. 15.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 151, 1963 nr. 32. Bruun Rasmussen auktion 838, 2013 nr. 60, afb. s. 59. Bruun Rasmussen auktion 893, 2020 nr. 38, afb. s. 51.