922/​330

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

“Marilyn Monroe (Marilyn)”, 1967. Sign. på bagsiden med blyant A.W. 67, stempelnummereret 11/250. Udgivet af Factory Additions, New York. Trykt hos Aetna Silkscreen Products, Inc., New York. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91×91.

Litteratur: Feldman & Schellmann nr. II.25. Proveniens: Charles Gilmore Fine Art Dealers, Oxford Street, Belfast, Nordirland (dokument herfra medfølger). Proveniens: Privatsamling, Danmark / England. Erhvervet fra ovenstående.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

750.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?