2450/833
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Tre-personbers sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med grønligt uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. L. 210.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet. Betræk med pletter og defekte syninger. Et bagben med mindre afslag.
Vurdering